WordPress

WordPress to jedno z wielu narzędzi przy pomocy, których możesz zbudować i poprowadzić stronę praktycznie o dowolnym charakterze. Nie ma znaczenia czy będzie blogiem, małą wizytówką firmy czy rozbudowaną stroną biznesową, sklepem internetowym, albo czymś innym.

WordPress jest w stanie sprostać większości Twoich potrzeb, a Ty nie musisz mieć żadnych umiejętności technicznych, dyplomu informatyka. Nie musisz zatrudniać informatyków i wydawać krocie na obsługę i rozwój Twojej strony internetowej. Wszystko możesz zrobić samodzielnie! Wystarczy chęć, czas i działanie.

Co to jest WordPress

WordPress to system zarządzania treścią (CMS), który wspomaga osoby takie jak Ty i ja w prowadzeniu stron internetowych. To oprogramowanie, które dzięki swojej elastyczności (o wtyczkach i motywach jeszcze wspomnę) może być zastosowane na praktycznie nieskończoną ilość sposobów.

WordPress dostępny jest na licencji GPL, co oznacza, że możesz z niego korzystać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. To jednak nie wszystko. Licencja pozwala Ci na udostępnianie i swobodne modyfikowanie WordPressa bez żadnych ograniczeń.

Początki WordPressa

WordPress z jakim dziś mamy do czynienia, to bardzo dojrzałe narzędzie, które zdominowało branżę związaną ze stronami internetowymi. Ale jego początki były dość skromne.

Pierwsze oficjalne wydanie WordPressa pojawiło się w 2003 roku, ale zanim to nastąpiło jego Twórca zdecydował się rozwijać projekt o nazwie B2/cafelog, który w pewnym momencie został porzucony przez autora. Był to prosty skrypt pozwalający prowadzić bloga, ale cieszył się całkiem sporym zainteresowaniem.

Gdy jego dalszy rozwój został zaniechany, wówczas jeden z użytkowników Matt Mullenweg (ojciec WordPressa) nie mógł się z tym faktem pogodzić. Uważał, że to świetne narzędzie dla blogerów i nie powinno pójść w odstawkę. Zdecydował więc, że razem ze swoim znajomym zacznie rozwijać projekt bazujący na B2/cafelog, ale wzbogacą go o możliwości jakich brakuje obecnej wersji oprogramowania. Tak też się stało.

System otrzymał nową nazwę „WordPress”, a oto jak wyglądał backend, gdy to wszystko się zaczynało.

Interfejs WordPressa 1

Popularność WordPressa

Żaden z panów nawet nie przeczuwał jakie konsekwencje będzie miało ich działanie i jak mocno odbije się na kształcie dzisiejszego Internetu. To co się stało później przerosło ich najśmielsze oczekiwania!

WordPress był lawinowo pobierany i instalowany przez kolejnych blogerów, a Ci zaczynali zgłaszać własne sugestie i potrzeby związane z funkcjonalnością. WordPress bardzo szybko rozkochał w sobie ówczesną blogosferę.

W ślad za tym zaczęła rosnąć nie tylko społeczność użytkowników, ale także osób, które chciały pomóc w rozwoju technologicznym WordPressa. Z prostego narzędzia do prowadzenia bloga WordPress przekształcił się w niezwykle elastyczne środowisko dla stron o różnym, często skrajnie odmiennym od siebie charakterze.

Powstało zaplecze, które ostatecznie doprowadziło do tego, że dziś WordPress napędza ponad 38% stron internetowych! Dla porównania system zajmujący drugie miejsce w rankingu obsługuje zaledwie niecałe 3%. Idąc dalej, gdy zerkniesz na dane dotyczące udziału w rynku systemów CMS, to WordPress ma tu jeszcze większą przewagę zagospodarowując ponad 63% rynku i znowu drugi CMS w rankingu ma raptem niecałe 5% udziału.

To wręcz niewiarygodne dane, które jednak czarno na białym pokazują, że WordPress, to system uwielbiany przez miliony. Pytanie tylko: za co?

Skalowalność i prostota dla każdego

WordPress nigdy nie stałby się tym czym dziś jest, gdyby przeznaczony był wyłącznie dla programistów. To zwykli użytkownicy w znaczącej mierze stanowią o tym, że jest to najchętniej wybierane narzędzie do budowy stron internetowych. Żeby to jednak było możliwe, przysłowiowy Kowalski musi czuć, że kontroluje swoją witrynę i że może mu ona posłużyć nie tylko jako prosty blog.

Jeśli Kowalski jest w stanie wdrożyć w życie swój pomysł bez konieczności zatrudniania agencji czy freelancera, to natychmiast zrobi to Nowak, który widząc jak kolega sobie poradził także chce w ten sposób zaoszczędzić i nauczyć się czegoś nowego. To prosty przykład, ale tak ten mechanizm działa. W ten sposób krok za krokiem WordPress stał się najpopularniejszym systemem do budowy stron na świecie.

Masz pomysł na stronę, szukasz takiej lub innej funkcjonalności, chcesz żeby Twoja strona wyglądała tak, a nie inaczej? Mając do dyspozycji ponad 50 000 bezpłatnych dodatków i ponad 7 000 bezpłatnych motywów w repozytorium WordPress, możesz dosłownie wyklikać rzeczy, o które nigdy byś się wcześniej nie podejrzewał 🙂

Jeśli czegoś Ci brakuje na swoim WordPressie, to zapewne był już ktoś w przeszłości komu również doskwierał ten sam problem. Stworzył więc wtyczkę, którą zaspokoił potrzebę, a Ty masz do niej dostęp. Instalujesz jednym kliknięciem i to co wydawało się niemożliwe zaczyna żyć nie gdzie indziej jak na stronie stworzonej prze Ciebie.

WordPress i jego rodzaje zawartości

Standardowo po zainstalowaniu WordPressa zobaczysz dwa rodzaje treści. Są to Strony i Wpisy. Osoba początkująca może poczuć się nieco zagubiona, bo nie do końca jest jasne czemu każdy z tych rodzajów treści służy. Próbujemy dodać jakąś podstronę, a tu wszystko wygląda bardzo podobnie.

Strony traktuj jako statyczne treści takie jak strona główna, podstrona kontakt, podstrona oferta itp… Natomiast Wpisy jak miejsce, gdzie publikujesz artykuły np. na swoim blogu, w dziale aktualności, w dziale poradnik itp…

To dwa bazowe rodzaje zawartości, ale w razie potrzeby możesz tworzyć własne, specyficzne i choć jest to zadanie już dla osób, które zaprzyjaźniły się z WordPressem, to warto wiedzieć, że nawet taka ingerencja nie wymaga od Ciebie znajomości programowania.

WordPress i wtyczki

Wspomniałem powyżej, że WordPress, to w znaczącej mierze jego rozszerzenia. Sam rdzeń zapewnia Ci podstawową funkcjonalność i stanowi bazę do dalszych działań. To trochę tak jakbyś wylał fundamenty pod swój nowy dom, postawił ściany, wstawił okna, drzwi i przykrył całość dachem. Mieszkać już by się pewnie jakoś dało (umownie), ale jest jeszcze sporo do zrobienia jak chodzi o wykończenia, aranżację wnętrz czy wyposażenie. To co zrobisz będzie miało potem wpływ na to jak komfortowo będzie Ci się mieszkać, ale jak ze wszystkim można przesadzić.

Jeśli zbytnio zafascynuje Cię możliwość rozbudowy i wręcz nieograniczonego modelowania nowego domu, to może się okazać, że w zacznie robić się w nim ciasno. Będziesz „potykał się o przedmioty”, a nawet zaczniesz je gubić „gdzie to było?”. Zapanuje chaos połączony z problemami wydajności, co w konsekwencji nie będzie miało pozytywnego wpływu na rozwój Twojej strony internetowej, sklepu, bloga czy czegoś innego co uruchomiłeś.

Wtyczki WordPress, to mniejsze lub większe skrypty, które poszerzają możliwości WordPressa, ale jednocześnie dokładają mu pracy. Nie ma ograniczeń ilościowych, możesz zainstalować i aktywować tyle wtyczek ile chcesz, ale dobieraj je w sposób rozważny i ostrożny. Nie instaluj wszystkiego jak leci, ale każdą instalację rozważ i zastanów się czy na pewno jej potrzebujesz. Podstawowa zasada: Im mniej wtyczek tym lepiej dla Twojego WordPressa.

WordPress i motywy

Obok wtyczek, motyw to element WordPressa, który głównie decyduje o tym jak strona, blog czy sklep będzie wyglądać. Ale nie tylko. Często trafić można na motywy „wyspecjalizowane”, np. motyw dla serwisu ogłoszeń, który sam w sobie wnosi do WordPressa nie tylko określony schemat wizualny, ale także specyficzne funkcje.

Warto nadmienić, że dziś dobre motywy to niezwykle elastyczne narzędzia, które pozwalają kreować praktycznie dowolny wygląd, układ, kolorystykę, typografię, prawie wszystko.

W erze szablonów, czyli w początkowym okresie rozwoju WordPressa, szablon oferował niewielki zakres personalizacji. Teraz to co widzisz na stronach demonstracyjnych danego motywu, to jedynie przykład aranżacji, który możesz dostosować pod kątem własnych potrzeb.

Z motywami WordPress jest jednak podobnie jak z wtyczkami. Owszem, tu nie możesz mieć aktywnych wielu skórek jednocześnie, ale możesz mieć wiele nieaktywnych, co nie służy Twojej stronie. W swojej konfiguracji użyj jednego motywu aktywnego i jednego motywu domyślnego WordPress, który pozostaje nieaktywny. Resztę bezwzględnie usuń!

Dokładnie tak samo jak w przypadku wtyczek, motyw dobierz świadomie. Szukaj motywów dobrze napisanych, dobrze zoptymalizowanych, szybkich i rozwijanych. Kiepski motyw nie tylko będzie mocno Cię ograniczał, ale może powodować znaczący spadek wydajności. Twoja strona po prostu będzie bardziej narażona na problemy natury technicznej, a także na problemy związane z bezpieczeństwem.

Co polecam? Cztery motywy: Astra, Kadence, OceanWP lub GeneratePress.

WordPress i buildery stron

WordPress można w pewnym sensie nazwać kreatorem stron, zwłaszcza od wersji 5.0, kiedy to pojawił się nowy edytor blokowy Gutenberg całkowicie zmieniający metodologię pracy z treścią.

Jednak w ostatnich latach powstały wtyczki, które wzbogacają WordPressa o niesamowite możliwości przekształcające go w rasowego kreatora stron, gdzie atrakcyjna aranżacja treści to przysłowiowa bułka z masłem.

Elementor

Zrzut ekranu ze strony Elementor.com

Kolejny ulubieniec milionów. Wtyczka WordPress dostępna w dwóch wersjach. Wersja bezpłatna pozwala na aranżowanie treści stron lub wpisów, a wersja płatna dodatkowo przynosi potężny builder motywu, kreator popupów, dynamiczne tagi i więcej.

Divi

Zrzut ekranu ze strony Divi

Divi to w zasadzie motyw WordPress i builder w jednym. To kolejne niezwykle popularne narzędzie do wygodnego kreowania wizualnej części naszej witryny i zarządzania jej treścią. Divi jest jednak dostępne tylko w wersji płatnej, co oznacza, że nie znajdziesz tego rozwiązanie jak np. Elementora w repozytorium WordPressa. Niemniej jest to narzędzie godne uwagi.

Poza wymienionymi dwoma topowymi builderami stron WordPress, jest ich znacznie więcej, np. Beaver Builder, WPBackery, Thrive Architect, SiteOrigin Page Builder i kilka innych. To znowu pokazuje jaką moc daje Ci WordPress na polu dostosowania i doboru narzędzi, z którymi jest Ci po drodze.

WordPress jak się go nauczyć

Na WordPressie każdego dnia powstają setki, a nawet tysiące stron internetowych, ale także każdego dnia setki z nich traci swoich opiekunów. Nie dlatego, że ktoś zszedł na skutek przytłaczającej popularności swojego projektu, ale dlatego że uruchomiona strona nie realizuje pokładanych w niej nadziei, albo okazuje się w pewnych obszarach zbyt trudna do ujarzmienia. I tu wychodzi brak znajomości narzędzi.

Ogromna ilość osób sądzi, że WordPress zrobi wszystko za nich. Wystarczy go zainstalować, obejrzeć kilka filmów na YT i będzie się działo. W rzeczywistości aż tak kolorowo nie jest, a więc jeśli na początku swojej przygody nie poznasz dobrze możliwości i technik pracy z WordPresesem tylko rzucisz się na głęboką wodę, szanse bolesnego utonięcia dramatycznie rosną. Nie dopuść do tego!

Dla takich osób jak Ty, czyli rządnych wiedzy i pełnych zapału, uruchomiłem platformę PoznajWP, gdzie znajdziesz pokaźną ilość uporządkowanych materiałów edukacyjnych na temat WordPressa, wtyczek, motywów i całego ekosystemu z zagadnieniami dotyczącymi marketingu włącznie.

Dołącz do kursu WordPress dla Początkujących, aby uniknąć losu wielu optymistów, którzy po 3 miesiącach złożyli broń twierdząc „to nie działa„.

Kurs WordPress 2022 - PoznajWP
Kurs WordPress 2022 to najnowsza edycja kursu budowy stron internetowych dla “nie informatyków”. Ponad 100 lekcji wideo i dostęp do wsparcia.

Podsumowanie

WordPress to CMS, który może dać Ci więcej niż się spodziewasz. Wśród kursantów PoznajWP są tacy, który zaczynając swoją przygodę nie sądzili, że uda im się opanować to środowisko na tyle dobrze, że w krótkim czasie zaczną tworzyć strony internetowe także dla swoich Klientów. To możliwe i zależy wyłącznie od Twojego nastawienia.

WordPress pozwala Ci kontrolować każdy aspekt funkcjonowania Twojej strony w Internecie. Masz całkowity wpływ na jej wygląd (motywy) i funkcjonalność (wtyczki). Jesteś całkowicie niezależny i w przeważającej mierze także samowystarczalny. Dodasz użytkowników strony gdy będzie taka potrzeba, określisz ich prawa, dodasz własne rodzaje zawartości dzięki czemu możesz tworzyć niestandardowe projekty i wiele więcej.

WordPress to kopalnia możliwości, która jak wydaje się mieć niewyczerpane zasoby.

Udało Ci się zapisać do Wooj
Świetnie! Przejdź teraz do kasy, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich treści premium.
Błąd! Nie można się zarejestrować. Nieprawidłowy link.
Witamy ponownie! Udało Ci się zalogować.
Błąd! Nie można się zalogować. Proszę spróbować ponownie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Błąd! Transakcja Stripe nie powiodła się.
Sukces! Twoje dane rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Błąd! Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.