ConveyThis Strona Wielojęzyczna WordPress, Ghost i nie tylko

Co zrobić gdy pojawia się potrzeba dodania do strony kolejnej jej wersji językowej? Trzeba ją dodać 😁

Jak dodać dodatkowy język do strony

Dziś nie jest to problem. Wystarczy wykorzystać takie narzędzia jak Google Translator by strona stała się dostępna dla ludzi władającymi różnymi językami.

W przypadku WordPressa wtyczek, które to ułatwiają w bezpłatnym repozytorium jest całkiem sporo. Nawet nie testowałem ich wszystkich. Pierwsze z brzegu:

Lista wtyczek do automatycznego tłumaczenia strony w repozytorium WordPress

Wystarczy kilka kliknięć i to o czym piszemy mogą czytać ludzie z całego świata. Kiedyś nie do pomyślenia, dziś codzienna rzeczywistość.

Wiele stron w sieci bazuje na tym mechanizmie i jest to dla ich właścicieli w zupełności wystarczające. Co prawda maszynowe tłumaczenia bywają dalekie od doskonałości, ale Czytelnik zrozumie to co chcemy mu przekazać, czym chcemy się z nim podzielić.

W większości przypadków wtyczki do automatycznych tłumaczeń mają swoje odpowiedniki płatne z większą ilością możliwości. Zaliczyć do nich można indeksowanie w Google wielojęzycznych treści (dobre SEO), możliwość wprowadzania ręcznych korekt automatycznych tłumaczeń, a nawet opcje pozwalające na szybkie zlecenie tłumaczenia danego zasobu strony profesjonalnemu tłumaczowi (człowiekowi).

ConveyThis

To jedna z tych wtyczek czy raczej aplikacja online, która wpisuje się w powyższe wywody, a to co może być jej atutem to możliwość zaimplementowania praktycznie na każdej stronie, bez względu na technologię, rodzaj CMS-a itd.

Jak to wygląda w przypadku WordPressa i Ghost CMS?

ConveyThis dla WordPressa

W kokpicie WP przejdź do dodawania wtyczki, wpisz w wyszukiwarce "ConveyThis" i powinieneś znaleźć to co ja również znalazłem:

Wtyczka ConveyThis w repozytorium WordPress

Instalujesz wtyczkę tak jak każdą inną, a po instalacji wystarczy przejść do jej ustawień i skonfigurować ją zgodnie z własnymi preferencjami.

Przede wszystkim pierwsze co powinieneś zrobić, to zarejestrować się na stronie projektu https://conveythis.com

Oprócz płatnych planów jest tu także plan darmowy, który sprawdzi się w sytuacji, gdy Twoja strona dopiero startuje i nie ma na niej jeszcze wiele treści. W innym razie darmowy plan może okazać się niewystarczający, ponieważ można w nim automatycznie przetłumaczyć maksymalnie 2500 słów 🤨.

Cennik planów ConveyThis. Od wersji bezpłatnej do wersji za 45 dolarów miesięcznie

Z drugiej strony ceny pakietów płatnych nie są porażające jak widać powyżej, prawda? 🙂

Po zarejestrowaniu się i dodaniu domeny (strony), którą masz zamiar tłumaczyć będziesz potrzebował klucza API.

Formularz dodawania domeny w panelu ConveyThis

Aby go znaleźć, przejdź teraz do ustawień dodanej w poprzednim kroku domeny i... oto jest:

Miejsce gdzie znajduje się klucz API potrzebny do integracji z wtyczką WordPress

Skopiuj go, a następnie przejdź do ustawień wtyczki WordPress i wklej go w przeznaczone do tego celu miejsce:

Ustawienia ConveyThis i wtyczki WordPress

Widać tu również dwa najważniejsze ustawienia, a więc określenie głównego języka strony i dodanie języka dla którego chcesz generować tłumaczenia. Wersja bezpłatna pozwala na dodanie jednego takiego języka.

Z prawej strony widać podgląd widgetu z wyborem języka. To on pojawi się docelowo na Twojej stronie i pozwoli osobom ją odwiedzającym wybrać właściwą dla nich wersję językową.

Wyższe plany płatne dają nie tylko możliwość dodawania większej ilości języków, ale także pozwalają na automatyczne rozpoznanie języka przeglądarki osoby trafiającej na stronę i wybranie dla niej odpowiedniego tłumaczenia.

Poniżej przykład lokalizacji przełącznika języków (zerknij na lewy, dolny róg strony).

Przykład strony z widocznym przełącznikiem języków
Podgląd strony z tłumaczeniem treści na język angielski

Czy można zmienić wygląd i położenie przełącznika?

Owszem. W tym celu na stronie ustawień wtyczki w WordPressie, rozwiń sekcję z dodatkowymi opcjami. Znajdziesz tam wiele różnych ustawień, które przede wszystkim pozwalają na kontrolę wyglądu przełącznika.

Aby zmienić jego domyślne położenie, możesz wykorzystać opcję dodania przełącznika do menu strony, widgetu lub ulokować go gdzie tylko chcesz wykorzystując shortcode.

Więcej opcji konfiguracji we wtyczce WordPress

Ten prosty zabieg sprawi, że dosłownie w kilka minut możesz mieć stronę przetłumaczoną na jeden lub wiele języków. Woow...!!! Może i tak, ale działa to tak samo w przypadku wielu analogicznych narzędzi. Jedną z wtyczek, które lubię opisuje na UJ, zerknij: TranslatePress.

Edycja tłumaczeń

Dobra wiadomość jest taka, że możliwość edycji automatycznych tłumaczeń dostępna jest także w wersji bezpłatnej wtyczki ConveyThis. Bez tego w mojej ocenie byłoby to narzędzie mało atrakcyjne.

Poprawienie tłumaczenia może odbyć się nawet w trybie wizualnym. Modyfikujesz treści inline widząc dokładnie to co widzą Czytelnicy trafiając na Twoją stronę.

ConveyThis i tłumaczenie stron na Ghost CMS

Wspomniałem wcześniej, że jest to możliwe. W tym wypadku nie posłużmy się wtyczką ponieważ Ghost ich nie obsługuje i po prostu niczego takiego nie ma. Użyjemy kodu, który znajdziemy w ustawieniach domeny w panelu ConveyThis.

Kod do wstawienia na stronie, gdzie nie używamy wtyczki WordPress

Wystarczy wkleić go w panelu Ghost do obszaru stopki, zapisać i gotowe. Na poniższym filmie ekspresowa implementacja 🎞

Klik, klik, klik i gotowe.

Podsumowanie

Dziś uruchomienie strony wielojęzycznej to faktycznie bułka z masłem. Może zrobić to każdy bez względu na to jaki poziom doświadczenia reprezentuje. Ale...

Jakość tłumaczeń w pewnych sytuacjach może okazać się kluczowa co może dyskwalifikować tłumaczenia maszynowe. Np. w sytuacji gdy prowadzisz biznes online i chcesz wzbudzić większe zaufanie do swojej marki. W takiej sytuacji z pewnością warto jest sięgnąć po zawodowego tłumacza.

Trochę wody upłynie zanim technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję będą tłumaczyły proste treści jak ludzie., a na treści specjalistyczne zapewne przyjdzie nam czekać nieco dłużej. W końcu to nadejdzie, jestem o tym przekonany, ale zapewne nawet wówczas znajdą sie nisze z którym najlepiej poradzi sobie człowiek 👋.

Udało Ci się zapisać do Wooj
Świetnie! Przejdź teraz do kasy, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich treści premium.
Błąd! Nie można się zarejestrować. Nieprawidłowy link.
Witamy ponownie! Udało Ci się zalogować.
Błąd! Nie można się zalogować. Proszę spróbować ponownie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Błąd! Transakcja Stripe nie powiodła się.
Sukces! Twoje dane rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Błąd! Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.