Obrazy na stronę WWW tworzone przez sztuczną inteligencję

Jak z pomocą sztucznej inteligencji tworzyć unikalne obrazy na własną stronę internetową.

Sztuczna inteligencja zagląda w wiele miejsc pomagając nam w codziennej pracy, przy okazji bawiąc, gdy stworzy coś zaskakująco dobrego lub zaskakująco słabego czy wręcz głupiego.

Do tej pory w kontekście sztucznej inteligencji pisałem głównie w odniesieniu do treści publikowanych na stronach internetowych. Ale nasze publikacje potrzebują ilustracji. Jak się okazuje w tym także AI jest w stanie nam pomóc i to znacznie skuteczniej niż w przypadku słowa pisanego.

Gdy chcemy czymś przyozdobić nasz nowy artykuł pierwsze co przychodzi nam na myśl, to obrazy, grafiki, zdjęcia... Zaczyna się ich poszukiwanie na stockach. Zazwyczaj znajdujemy coś do wykorzystania, wrzucamy do tekstu i publikujemy. Sam tak robię od lat.

Warto jednak mieć świadomość, że to co znajdziemy na stronach bezpłatnych, a także płatnych banków zdjęć, zazwyczaj jest wykorzystywane przez wielu właścicieli stron na całym świecie. Pozbywamy się w ten sposób pierwiastka unikalnosci na rzecz łatwego pozyskania obrazu.

Pobierz fotkę z takiego miejsca i wrzuć do graficznych wyników wyszukiwania Google. Zazwyczaj zobaczysz wiele miejsc w sieci, które to zdjęcie lub ten obraz już wykorzystuje.

Google rzecz jasna to widzi i o ile nie ma nic przeciwko, to z pewnością wartościowsze dla wyszukiwarki będą obrazy niepowtarzalne. Może to mieć pozytywny wpływ na ocenę Twojej strony.

Jeśli na takiej ocenie Google Ci zależy masz dwie możliwości:

  1. Samodzielnie zrobić zdjęcie i je obrobić, albo coś namalować jeśli potrafisz tudzież przygotować własną pracę spędzając trochę czasu przy odpowiedniej aplikacji graficznej. Nie każdy jednak to potrafi i ma na to czas.
  2. Możesz alternatywnie wykorzystać sztuczną inteligencję, powiedzieć jej co chcesz mieć na obrazku i poczekać chwilkę na wynik.

Tworzenie obrazów przez sztuczną inteligencję

Przy założeniu, że jesteśmy nietechniczni najprościej będzie skorzystać z aplikacji, której Twórcy wykorzystują API do komunikacji z zewnętrznymi silnikami AI takimi jak DALL-E, Stable-Diffusion, itp.., które wykonują dla nas "zleconą" im pracę.

Dwa takie narzędzia w momencie gdy piszę ten tekst znajdziesz na AppSumo. W przypadku gdy prowadzisz małą firmę lub stronę prywatną jedno z tych narzędzi powinno wystarczyć.

Airbrush

Airbrush oferuje możliwość skorzystania z kilku platform AI do generowania obrazów. Na to samo zapytanie każdy algorytm będzie generował coś w innej stylistyce, a więc dzięki tej różnorodności masz większe pole do popisu :)

Lista silników sztucznej inteligencji w panelu generowania obrazu aplikacji Airbrush

Narzędzie pozwala generować grafiki o wielkości 512px x 512px, a także 1024 x 1024, choć ten ostatni rozmiar, mam wrażenie jest generowany w tle narzędziem upscaling, przy możliwie najmniejszej utracie jakości. Upscaling'u można użyć już po wygenerowaniu obrazu, aby go powiększyć, ale niestety ma to wyraźny wpływ na jakość choć strata jest mniejsza niż typowe rozciągnięcie grafiki np. z Photoshopie.

USP.ai

Nie oferuje takiej ilości algorytmów AI jak poprzednik, ale radzi sobie naprawdę świetnie. Grafiki w zależności od wybranej wersji silnika AI mają rozmiary 512 x 512 px i 768 x 768 px (idealny rozmiar to wstawienia obrazu w treści wpisu). Narzędzie do upscalingu również tu znajdziesz.

W USP.ai znacznie wygodniejszy jest sposób określenia stylistyki na jakiej nam zależy, bo wystarczy wybrać ją z listy 😀

Interfejs generatora grafik

To narzędzie jak każde inne generuje obraz na podstawie opisu, ale na mapie drogowej mignęła mi opcja generowania obrazu z innego obrazu, co może być ciekawe.

Dla osób początkujących przydatne są również przykłady opisów i generowanych na ich podstawie obrazów. Dzięki temu szybciej załapiesz, to w jaki sposób przygotować opis żeby osiągnąć zamierzony efekt. Gotowca możesz wykorzystać 1:1 lub z własnymi modyfikacjami i pozwolić sztucznej inteligencji działać 😀

Widok biblioteki gotowych recept na wygenerowanie określonych obrazów.

Oba wymienione narzędzia tworzą grafiki od fotorealistycznych obrazów po totalne abstrakcje, a technologia jaka za nimi się kryje nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa :) Z czasem obrazy na pewno będą znacznie lepsze a sztuczna inteligencja dokładnie będzie odzwierciedlała to co wprowadzimy w opisie. Liczę również na zwiększenie rozmiarów generowanych grafik, bo o ile wstawienie obrazu do treści artykułu jest OK, to użycie go w nagłówku strony na pełnej szerokości witryny wymaga upscalingu, a potem nie zawsze to dobrze wygląda.

Wyniki

Najważniejsze są oczywiście wyniki, a te przede wszystkim zależeć będą od tego w jaki sposób opiszesz to co ma znaleźć się na obrazie. Powinieneś zrobić to w miarę precyzyjnie jeśli zależy Ci na czymś konkretnym. Im mniej konkretów podasz tym wiekszą swobodę dajesz sztucznej inteligencji, co nie zawsze będzie skutkowało obrazem który Cię zadowoli.

Trzeba nauczyć się opisywać swoje wizje w taki sposób, aby generator był w stanie możliwie najwierniej odtworzyć Twój pomysł na swój sposób.

Rozliczenia

Obrazy w wymienionych aplikacjach generujesz za punkty, które wcześniej musisz wykupić.

Szczegóły znajdziesz na stronach obu projektów:

Home
Revolutionary Technology Generate AI-powered images – in 1 click. With Airbrush’s AI technology, you can create original stock photos, NFTs, art, and more – in just seconds. Get Started Use case High Quality images for every use-case If you’re looking for high quality images, you have to look no fur…
Maximize your blog - USP.ai
Awesome generated ROYALTY FREE AI images for your stories and blog posts.

Jeśli skorzystasz z ofert Lifetime, otrzymasz określoną pulę punktów, która będzie odnawiała się co miesiąc.

Wygenerowanie zdjęcia to zazwyczaj 1-3 punkty choć w przypadku Airbrush i algorytmu DALL-E 2 jeden wygenerowany obraz to około 10 punktów.

Deal na AppSumo

To oczywiscie najkorzystniejsza forma użytkowania tych aplikacji. Airbrush jest w cenie zaledwie 29 USD (jednorazowo) co daje Ci 500 punktów miesiąc w miesiąc na tworzenie obrazów. Wygenerowanie obrazu to od 1 pkt do okolo 10 pkt za sztukę - zależy od rozmiaru wyjściowego i wybranego silnika AI.

Airbrush - AI Image Generator | AppSumo
Use AI to create high-quality images and artwork in seconds

USP.ai to jednorazowy koszt 89 USD, ale za tę cenę otrzymujesz trzy razy więcej punktow (1500) odnawianych co miesiąc, a wygenerowanie obrazu konsumuje od 1 do 3 pkt więc na pewno można w miesiąc stworzyć znacznie więcej prac.

USP.ai - AI Image Generator | AppSumo
Create amazing art & images for your blog posts, marketing and content. With AI.

Przykładowa galeria

Tak wygląda efekt mojej twórczości, jeśli tak można to nazwać 😁 Ale nie ma się co śmiać, ponieważ faktycznie wokół tej technologii powstają środowiska, które słowem tworzą sztukę wizualną. Otwiera to nowe możliwości przed każdym, kto chce wyżyć się tworczo, ale nie potrafi przelać swoich wizji pędzlem na płutno.

Moje obrazy mają dość sporą dowolność. Musiałbym trochę poćwiczyć opisy i wykluczenia, aby w większym stopniu kontrolować finalny efekt, ale przyznasz, że to ciekawy sposób na to, aby poczuć się chociaż przez chwilę jak prawdziwy Twórca przez duże T 😁

Pomijając własne samopoczucie, to bardzo praktyczne narzędzie do wzbogacenia publikacji na stronie internetowej unikalnymi treściami wizualnymi za co Google może pogłaskać po głowie.

USP.ai niebawem doczeka się także wtyczki dla WordPressa, co pozwoli Ci generować obrazy w trakcie pracy z kontentem bez wychodzenia z kokpitu WP 👍 Jak dobiorę się do tej wtyczki, dam oczywiście sygnał.

Na koniec klimat świąteczny stworzony w stylistyce Monet'a, wszak za kilka dni zagoszczą w wielu domach 😀👋

Na obrazie Mikołaj siedzący po lewej stronie w starym pokoju pełnym równie starych zabawek.
Świąteczny klimat wygenerowany w aplikacji USP.ai
Udało Ci się zapisać do Wooj
Świetnie! Przejdź teraz do kasy, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich treści premium.
Błąd! Nie można się zarejestrować. Nieprawidłowy link.
Witamy ponownie! Udało Ci się zalogować.
Błąd! Nie można się zalogować. Proszę spróbować ponownie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Błąd! Transakcja Stripe nie powiodła się.
Sukces! Twoje dane rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Błąd! Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.