Ghost i Mastodon

Niestety ze smutkiem stwierdzam, że na obecną chwilę Ghost nie daje możliwości integracji z Fediversum. Protokół Activity Pub pewnie jeszcze poczeka na implementację, ale mam nadzieję że w kiedyś to jednak nastąpi. Może szybciej niż poźniej 😄

WordPress na tym polu wygrywa, bo jest w jego repo wtyczka Activity Pub i nawet działa :) Dzięki temu to co publikujemy może z automatu zostać udostępnione także na profilu Mastodon.

A co to ten Mastodon?

Przygotuję o tym osobny materiał, a teraz tylko szybki szkic dla niewtajemniczonych.

Znasz Twittera albo inne platformy społecznościowe bazujące na microbloggingu? Jeśli tak, to Mastodon jest dokładnie taką siecią społecznościową, ale z jedną zasadniczą różnicą. Pełna decentalizacja, brak reklam, zero trackingu, a za to same sympatyczne osoby 😁

Webowy interfejs w wersji Dark prezentuje się jak poniżej. Są też aplikacje mobilne.

Interfejs użytkownika społeczności Mastodon

Federacyjna sieć to zupełnie odwrotny model w stosunku do Twittera, Facebooka i innych podobnych im platform, którymi kieruje jedna centrala, decydując o tym co nam wyświetlić i jak odpowiednio nas sprofilować jako potencjalnego Klienta dla reklamodawców.

Federacja działa inaczej. Istnieje wiele instancji Mastodon rozsianych po całym świecie. Każdy może założyć własną i na własnych warunkach. Ty także!

Każdą instancją kieruje ktoś inny określając własne zasady jej funkcjonowania, regulamin czy nawet tematykę. Tak, tak. Możesz uruchmić instancję dla miłośników piwa czy bierek.

Te wszystkie instancje mogą się ze sobą komunikować. Co to oznacza w praktyce? Mając swoje konto na Instancji X bez problemu możesz śledzić użytkowników z innych instancji Y, Z... a oni mogą śledzić Ciebie :) Chociaż śledzić, trochę źle się kojarzy, może lepiej by było gdybm napisał obserwować i wchodzić we wzajemne interakcje 😉

OK na razie stop... będzie osobna publikacja, gdzie nie tylko przedstawię federacyjną odmianę Twittera, ale także YouTube'a czy Instagrama.

Jaka jest na obecną chwilę możliwość "integracji" z Mastodon

W zasadzie dwie podstawowe. Pierwsza to wykorzystanie bloku zakładki Ghost. Wstawiam w niej link do wpisu na Masto i widok jest jak na poniższym przykładzie:

Krzysiek Wojteczko (@[email protected])
Załączono: 1 obraz A tak palą się benzyniaki. Przed chwilą mijałem i córcia pstryknęła.

Super proste i ładne. Co jeszcze?

Mastodon pozwala osadzać treści przy wykorzystaniu wygenerowanego kodu. Wystarczy wejść na instancję Mastodon, przejść do wpisu, który chce się udostępnić, skopiować kod osadzenia, a na koniec użyć bloku HTML w Duchu. Dla przypomnienia Duch to Ghost i odwrotnie 😉 Wynik?

No to w takim razie można też osadzić taki wpis na WordPtessie uzywając bloku HTML. Można, masz całkowitą rację 👏

I to zdaje się tyle, ale jeszcze raz podkreślę, że mocno liczę na coś więcej w przyszłości. Społeczność federacyjna to coś w co moim zdaniem warto wejść jeśli masz dosyć handlowania Twoimi danymi, nieustającego profilowania i wszechobecnych reklam.

Mastodon Polska

Upssss. Muszę Ci się do czegoś przyznać. Ja również uruchomiłem własną instancję Mastodon, którą znajdziesz pod łatwym do zapamiętania adresem mastodon.pl.

Mastodon Polska
Mastodon Polska to instancja Mastodon dostępna dla każdego kto chce podzielić się swoim światem z innymi. Miejsce dla dyskusji, żartów, edukacji, technologii, kultury… i śmiesznych fotek ;)

W chwili pisania tego tekstu możliwość rejestracji jest wyłączona i póki co jestem samolubem bo samotnie z niej korzystam. Mimo to mam z kim rozmawiac i kogo obserwować, dlaczego? Bo to... federacja wielu instancji.

Równie dobrze tak mogłoby zostać, ale wkrótce otworzę wrota i każdy kto będzie chciał będzie mógł założyć swój profil na mastodon.pl. Tymczasem można to zrobić na dowolnej innej instancji. W Polsce chyba najpopularniejszą jest 101010.pl, ale jak poszukasz pewnie znajdziesz jeszcze kilka.

Udało Ci się zapisać do Wooj
Świetnie! Przejdź teraz do kasy, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich treści premium.
Błąd! Nie można się zarejestrować. Nieprawidłowy link.
Witamy ponownie! Udało Ci się zalogować.
Błąd! Nie można się zalogować. Proszę spróbować ponownie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Błąd! Transakcja Stripe nie powiodła się.
Sukces! Twoje dane rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Błąd! Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.