Co jest potrzebne do uruchomienia strony WordPress

WordPress to nic innego jak aplikacja, przy pomocy której uruchomisz własną stronę internetową, bloga lub sklep. Żeby jednak Twój projekt mógł funkcjonować w Internecie potrzebujesz nie tylko samego WordPressa, ale także dwóch dodatkowych składników przepisu.

Domena

Klawiatura a na niej kostki z rozszerzeniami domen

Czyli adres Twojej strony, np: mojastrona.pl. Nasz prosty przykład to domena krajowa i jak z pewnością się domyślasz jest to nasza rodzima domena polska. Składa się z nazwy „mojastrona” i z rozszerzenia „.pl”.

Rozszerzenie to pewnego rodzaju identyfikator, który w pewnym stopniu klasyfikuje adres i to co pod nim znajdziemy. Jeśli widzisz adres w domenie „.pl” to już na pierwszy rzut oka jesteś w stanie stwierdzić, że strona pod nim działająca jest z dużym prawdopodobieństwem polska i w polskim języku. Jeśli zobaczysz adres w domenie „.de” możesz założyć, że to strona niemiecka i w języku niemieckim, „.co.uk lub .uk” strona brytyjska itd… Oczywiście zdarzają się wyjątki, bo niektóre domeny narodowe z uwagi na ich atrakcyjność są wykorzystywane w różnych miejscach na świecie. Przykładem może być domena „.co” (Kolumbia), która z uwagi na swoje podobieństwo do domeny .com (Corporation, Company…) cieszy się sporą popularnością.

Rozszerzeń jest dziś ogrom. Od popularnych u nas .pl, .com.pl, .eu, .com po takie jak .club, .pizza, .email… Ty decydujesz w dużej merze o tym jaki adres dla swojego projektu zarejestrujesz.

Zarejestrowana domena nie staje się Twoją własnością na zawsze. Jest odnawiana przynajmniej raz w roku. Oznacza, to że możesz ją zarejestrować na 12 miesięcy (najkrótszy okres rejestracji) i przez ten czas masz do niej prawo. Gdy mija rok, a z domeny nadal chcesz korzystać musisz odnowić prawo do jej używania na kolejny rok lub dłużej. Jeśli tego nie zrobisz, domena najpierw trafi do kwarantanny co spowoduje, że Twoja strona, poczta email w tej domenie przestaną działać. A po tym okresie jeśli będąc jedyną osobą uprawniona do jej odnowienia nadal tego nie zrobisz, zostanie uwolniona do rejestracji przez każdego, kto będzie nią zainteresowany.

Koszty rejestracji (pierwszy rok) i odnowień (kolejne lata) uzależniony jest przede wszystkim do rozszerzeń i jest to przedział od kilkudziesięciu złotych do kilkuset rocznie.

Hosting

Płyta główna serwera

Mając sam adres (domenę) niewiele będziesz w stanie zdziałać. Żeby adres mógł wyświetlić Twoją stronę musisz zadbać o miejsce dla plików Twojego WordPressa czyli o hosting.

Hosting to wydzielone miejsce na serwerze, które zapewnia nie tylko określoną przestrzeń na pliki strony czy pocztę email w Twojej domenie, ale także odpowiednie środowisko do funkcjonowania takich aplikacji jak WordPress.

WordPress do życia potrzebuje interpretera języka PHP, a także serwera baz danych MySQL/MariaDB. Szukając więc hostingu dla swojego projektu zwróć na to uwagę. Większość usług hostingowych daje Ci wsparcie tego typu środowiska więc ze znalezieniem takiego nie powinieneś mieć najmniejszych problemów.

Dla WorPressa polecam nasz produkt Hosting WordPress, który faktycznie jest hostingiem WordPress a nie jedynie marketingową sztuczką ;)

Hosting WordPress nr 1 - Najlepsze środowisko dla WordPressa
Rozwiń skrzydła stawiając na profesjonalny, zarządzany hosting WordPress. Najwyższe światowe standardy i najnowsze technologie w doskonałych cenach.

Mając domenę i hosting masz wszystko, co jest potrzebne do tego aby uruchomić stronę na bazie WordPressa. Kolejnym krokiem będzie więc jego instalacja.

Udało Ci się zapisać do Wooj
Świetnie! Przejdź teraz do kasy, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich treści premium.
Błąd! Nie można się zarejestrować. Nieprawidłowy link.
Witamy ponownie! Udało Ci się zalogować.
Błąd! Nie można się zalogować. Proszę spróbować ponownie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Błąd! Transakcja Stripe nie powiodła się.
Sukces! Twoje dane rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Błąd! Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.