Cwicly, to na obecną chwilę, moim zdaniem, najlepszy na rynku kreator stron w pełni wykorzystujący narzędzie FSE (Full Site Editing). Na razie wciąż widzimy ten edytor oznaczony jako wersja "beta" czyli nie koniecznie do wykorzystania produkcyjnie, ale wiele witryn jest już opartych na tym narzędziu, np. strona projektu Cwicly.
Edytor FSE zobaczysz wyłącznie w sytuacji gdy korzystasz z motywu kompatybilnego, np. domyślnego motywu WordPress, motywu Cwicly (tak jest też motyw choć możesz użyć dowolnego) lub innego który współpracuje z nowym edytorem.

W repozytorium bezpłatnych motywów na obecną chwilę znaleźć można stosunkowo niewielką ich ilość.

W zestawieniu z ponad 10 tysiącami wszystkich motywów w repozytorium ilość 185 jest mocno uboga. Niemniej to dopiero początki i jestem pewien, że z czasem zacznie się to dynamicznie zmieniać. Już teraz widać, że powstają takie narzędzia jak Cwicly, które w znaczący sposób optymalizują pracę zarówno z całym layoutem witryny jak również z zawartością poszczególnych jej obszarów (strony, wpisy...).
Dlaczego Cwicly
Niektórzy porównują Cwicly pod względem możliwości do uznanego edytora Oxygen z tą różnicą, że Cwicly bazuje na natywnym edytorze WordPress czyli na Gutenbergu.

Fakt wykorzystania Gutenberga, to niewątpliwy atut w kontekście wydajności zwłaszcza jeśli zestawimy wyniki pracy Cwicly z Elementorem.
Cwicly rekomenduję również dlatego, że ten dodatek prawdopodobnie stanie się za pewien czas jednym z topowych narzędzi do pracy z wyglądem i zawartością strony, tak jak dziś wspomniany wczesniej Elementor. Już teraz coraz więcej osób przesiada się z rozmaitych kreatorów na Gutenberga widząc w nim coraz więcej możliwości i coraz większy komfort pracy. Coś się zmienia.
Jest tu wszystko włącznie z dynamicznymi danymi i kreatorem zapytań, a nawet coś jeszcze. Cwicly ma wbudowane narzędzie znane jako ACF (Advanced Custom Fields) do zarządzania własnymi polami czym nie może pochwalić się chyba żaden znany mi edytor dla WordPressa.

ACF wewnątrz Cwicly oferuje możliwości znane z wersji PRO tego rozszerzenia!
Jest pełna integracja z WooCommerce pozwalająca pracować z takimi stronami jak strona pojedynczego produktu, koszyka, zamówienia itd... Megamenu, dynamiczne slajdery czy filtry pozwalające na zawężenie danych na stronie wg różnych kryteriów, to tylko niewielki fragment tego co oferuje Cwicly.
Na mapie drogowej jest także integracja z Meta Box, co sprawi że Cwicly będzie miał wszystko czego potrzebuje zarówno osoba tworząca proste strony jak i taka która pracuje nad rozbudowanymi, dynamicznymi witrynami.
Podsumowanie
To co napisałem, to raptem delikatne otarcie się o wtyczkę. Jej możliwości są imponujące włącznie z wizualnym edytorem CSS.
Osoby przyzwyczajone do edytorów takich jak Elementor, Blocksy, itp... mogą na początku czuć się nieco zagubione. Dokładnie tak ja się czułem siadając pierwszy raz do Cwicly i FSE. Trzeba nieco czasu aby oswoić się z tym narzędziem, ale gdy już się to uda, strony będą tworzone sprawnie, a ich wydajność będzie na wysokim poziomie.
Gdy uporam się z bieżącymi aktualizacjami kursów jednym z nowych jakie pojawią się w 2023 roku na pewno będzie przynajmniej krótki kurs pracy z Cwicly. Do tego czasu zapewne rozwinie się jeszcze bardziej więc będzie co pokazywać 😁
Oferta Lifetime
W momencie gdy pisze ten tekst (a jest to czarny piątek). Cwicly na krótko wróciło na AppSumo z licencją wieczystą (płacimy tylko raz). Koszt to 79 dolarów dla 3 stron. Maksymalnie można wykupić 3 kody i tym samym otrzymać wieczystą licencję dla 100 stron.

To może być jedna z większych okazji tych "czarnych dni". Jeśli tak jak ja dojdziesz do wniosku, że Cwicly ma przyszłość taka inwestycja z czasem zwróci Ci się z dużą nawiązką.
Patrząc na standardowy cennik na stronie Cwicly nie znajdziemy w nim oferty lifetime. Mamy do dyspozycji wyłącznie opłaty abonamentowe, które są dość standardowe jak za tego typu narzędzia.
