Breakdance

Dziś dla odmiany będzie o tańcu. Co Ty na to? 😄 Czemu nie, prawda? W sumie ruch przydałby się mi i być może także Tobie. Póki co ćwiczę tylko mięśnie palców klepiąc na klawiaturze 😉 Czas to zmienić!

No dobrze, o co chodzi z tym tańcem? Będzie o Breakdance, ale bez wygibasów <smutek>, a to dlatego, że właśnie pojawił się kolejny kreator dla WordPressa i to dokładnie o tej nazwie <zaciekawienie>. Swoją drogą przechwycili dla swojego kreatora świetną domenę, a sama nazwa narzędzia bez problemu utrwali się w pamięci.

Breakdance - Alpha 1 Now Available
Breakdance is the website builder you always wanted.

To dopiero bardzo wczesna wersja buildera, która nie nadaje się do zastosowań produkcyjnych. Ale jeśli zechcesz go przetestować, w dalszej części artykułu możesz pobrać paczkę z wtyczką, zainstalować i chwilę się pobawić <woow!>.

Breakdance skąd pochodzi

Z Bronx'u, gdzie narodził się w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Łeee, co ja wypisuję. Wówczas wtyczka byłaby o około 30 lat starsza od samego WordPressa, więc zdecydowanie ta hipoteza upada.

W rzeczywistości wtyczka rodzi się na naszych oczach w 2022 roku, a jej autorem jest zespół rozwijający innego rewelacyjnego buildera dla WordPressa o bardzo dobrej reputacji jakim jest Oxygen.

Oxygen - The Ultimate Visual Site Builder for WordPress
Flexible, powerful, bloat free, with best-in-class WooCommerce and Gutenberg integrations, a LIFETIME UNLIMITED license, and so much more.

Czy z Oxygen coś nie tak?

W żadnym razie. Oxygen rozwija się i ma stale rosnącą rzeszę zwolenników. Głównie dzięki temu, że daje olbrzymie możliwości tym, który znają CSS, JavaScript czy PHP.

W skrócie: Oxygen to builder kierowany do użytkowników nieco bardziej doświadczonych, natomiast Breakdance ma ambicję stać się ulubieńcem tych, którzy nie potrafią kodować. Jest po prostu bardziej przyjazny dla osób początkujących tak jak kreatory w stylu Elementora.

Czy to założenie sprawdzi się w przyszłości gdy doczekamy oficjalnego wydania buildera? Trudno ocenić, ponieważ na razie mamy pierwszą wersję alfa, która jak podejrzewam ulegnie znacznym zmianom po wielu sugestiach testerów.

Interfejs edytora Breakdance

Początkowo gdy go otworzyłem wydał mi się mocno toporny, ale gdy chwilę się nim pobawiłem okazało się, że całkiem szybko można aranżować content i praktycznie na wszystko ma się wpływ. Miłe zaskoczenie jak na wczesną alfę.

Widok interfejsu Breakdance. Z lewej bloki do wykorzystania na stronie, z prawej struktura strony (nawigator), a centralnie widok aranżowanej strony

W zasadzie jest wszystko co potrzebne do tego aby aranżować strony szybko i komfortowo. Krzywa uczenia się jeśli pracowałeś już wcześniej z builderami stron dla WordPressa nie będzie duża. W moim przypadku praca przebiegała bardzo płynnie i nie musiałem się długo zastanawiać gdzie znajdę opcje związane z wyglądem i położeniem poszczególnych obiektów.

Kreator pełnego layoutu witryny

Do dyspozycji masz kreatora motywów, gdzie stworzysz nagłówek, stopkę i szablony dla prezentowanych treści, np. przygotujesz własny szablon dla artykułów na blogu, własny szablon dla stron, produktów i nie tylko.

Lista domyślnie dostępnych rodzajów szablonów w Breakdance z przyciskiem do dodania własnych

Wszystko co tworzysz może być poźniej na stronie wyświetlanie w oparciu o ustawione przez ciebie reguły, np. na poniższym zrzucie widać element procesu tworzenia nagłówka. Określam precyzyjnie gdzie ten nagłówek ma być widoczny. Te ustawienia sprawią, że będzie on wyświetlany tylko na pojedynczych stronach artykułów (Wpisów), ale także tylko tych należących do konkretnej kategorii.

Widok formularza tworzenia nagłówka witryny z opcją tworzenia warunków lokalizacji jego użycia.

Do dyspozycji są także globalne bloki i kreator formularzy! Wkrótce pojawią się popupy!

Na razie są widoczne w menu wtyczki, ale po kliknięciu zobaczysz komunikat o tym, że ta funkcjonalność pojawi się niebawem. Poniżej wygląd menu nowego buildera.

Menu wtyczki Breakdance

Ustawienia

Gdy zajrzałem do ustawień Breakdance, również zostałem mile zaskoczony mnogością opcji konfiguracyjnych. Jest wszystko z czego korzystam pracując z builderami podobnymi do Breakdance, a nawet nieco więcej.

 • Globalne style
 • Opcja pozwalająca na całkowite wyeliminowanie motywu (super sprawa)
 • Praca z WooCommerce
 • Zarządzanie dostępem do edytora poszczególnych ról użytkowników
 • Tryb konserwacji
 • Sporo wbudowanych opcji związanych z poprawą wydajności
Lista opcji związanych z optymalizacją wydajności - nie zmieściła się cała.
Nie zmieściły mi się wszystkie 😊
 • Integracje z reCAPTCHA, Discord, Slack, MailChimp, ConvertKit, MailerLite, GetResponse, Drip, ActiveCampaign, Google Maps, Facebook
 • Wstrzyknięcie własnego kodu do nagłówka lub stopki strony
 • Hurtowe korygowanie adresów URL
 • CSS Cache
 • i więcej

Moje wrażenia

Breakdance to świetnie zapowiadający się kreator stron dla WordPressa. Tak jak wspomniałem na starcie wydawał mi się toporny, i choć faktycznie trochę taki jest, to posiada ogromną ilość możliwości pracy ze stroną bez konieczności dotykania kodu 😄

Biorąc pod uwagę fakt, że na razie bawiłem się raptem pierwszą dostępną odsłoną tej wtyczki alfą 1 jestem pod dużym wrażeniem.

Widok Breakdance na liście wtyczek WordPress
NIE UŻYWAĆ NA STRONACH PRODUKCYJNYCH

Tak wczesna wersja, której nie powinno się używać na stronach produkcyjnych, nie rzuciła podczas mojej pracy żadnym błędem. Wszystko działa płynnie, bez opóźnień znanych chociażby z Elementora i niektórych innych podobnych narzędzi. Widać tu rękę doświadczonego zespołu programistów.

Dopieściłbym nieco Breakdance wizualnie i może poprawiłbym UX, ale sądzę, że to wyłącznie kwestia czasu.

Ile kosztuje Breakdance

Dostępna wersja alfa jest bezpłatna. Wiadomo, trzeba zebrać odpowiedni feedback od użytkowników. Później wtyczka stanie się płatnym dodatkiem do WordPressa i podobnie jak Oxygen zapewne nie trafi w okrojonej wersji do bezpłatnego repozytorium WordPress.

Koszt jaki rzucił mi się w oczy to 149 USD / rok, ale nie trafiłem na informacje czy to będzie koszt dla jednej strony czy dla nieograniczonej ilości stron.

Oxygen jest dostępny w ofercie lifetime dla nieograniczonej ilości stron. W przypadku Breakdance planują abonament roczny, ale nie mam pojęcia czy będą limity ilości instalacji czy ich nie będzie. Możliwe, że przez chwilę po oficjalnym uruchomieniu wtyczki będą licencje lifetime. Jeśli tak sie stanie, na pewno o tym poinformuję 👀

Skąd pobrać wczesną wersję

Paczkę wtyczki można pobrać ze strony projektu:

Pricing - Breakdance
Download the Breakdance Alpha for free Breakdance will go on sale in the future. For now, anyone can download and test the alpha free of charge. Please review the following information first. The button to get the alpha is below. How can I report bugs and see existing bug reports? There will be a hu…

Trzeba założyć u nich konto i dopiero wtedy możliwe będzie pobranie wtyczki. Jeśli jednak jesteś Subskrybentem Wooj (możesz zapisać się pod artykułem), poniżej dołączam link do bezpośredniego pobrania paczki.

Ten artykuł ma dalszą część. Chcesz przeczytać całość?

Zarejestruj się bezpłatnie, aby przeczytać ten post do końca oraz mieć dostęp do wszystkich innych wpisów dla zarejestrowanych subskrybentów.
Udało Ci się zapisać do Wooj
Świetnie! Przejdź teraz do kasy, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich treści premium.
Błąd! Nie można się zarejestrować. Nieprawidłowy link.
Witamy ponownie! Udało Ci się zalogować.
Błąd! Nie można się zalogować. Proszę spróbować ponownie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Błąd! Transakcja Stripe nie powiodła się.
Sukces! Twoje dane rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Błąd! Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.