Breakdance

Dziś dla odmiany będzie o tańcu. Co Ty na to? 😄 Czemu nie, prawda? W sumie ruch przydałby się mi i być może także Tobie. Póki co ćwiczę tylko mięśnie palców klepiąc na klawiaturze 😉 Czas to zmienić!

No dobrze, o co chodzi z tym tańcem? Będzie o Breakdance, ale bez wygibasów <smutek>, a to dlatego, że właśnie pojawił się kolejny kreator dla WordPressa i to dokładnie o tej nazwie <zaciekawienie>. Swoją drogą przechwycili dla swojego kreatora świetną domenę, a sama nazwa narzędzia bez problemu utrwali się w pamięci.

Breakdance - Website Builder for WordPress
Create incredible websites with 100+ elements, mega menu builder, form builder, WooCommerce, dynamic data w/ ACF integration, and much more.

Breakdance skąd pochodzi

Z Bronx'u, gdzie narodził się w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Łeee, to nie tędy... Wówczas wtyczka byłaby o około 30 lat starsza od samego WordPressa, więc zdecydowanie to nie ta droga.

W rzeczywistości wtyczka rodzi się na naszych oczach w 2022 roku, a jej autorem jest zespół rozwijający innego rewelacyjnego buildera dla WordPressa o bardzo dobrej reputacji jakim jest Oxygen. Sam korzystam na niektorych projektach i mogę jedynie potwierdzić, że to kawał dobrej roboty, choć targetem są nieco bardziej zaawansowani użytkownicy.

Oxygen - The Ultimate Visual Site Builder for WordPress
Flexible, powerful, bloat free, with best-in-class WooCommerce and Gutenberg integrations, a LIFETIME UNLIMITED license, and so much more.

Czy z Oxygen coś nie tak?

W żadnym razie. Oxygen rozwija się i ma stale rosnącą rzeszę zwolenników. Głównie dzięki temu, że daje olbrzymie możliwości tym, który znają CSS, JavaScript czy PHP.

W skrócie: Oxygen to builder kierowany do doświadczonych użytkowników, natomiast Breakdance jest nastawiony na osoby bez jakiejkolwiek wiedzy o kodowaniu. W rzeczywistości obie grupy powinny dobrze poczuć się pracując z Breakdance.

Jest przyjazny dla osób początkujących tak jak kreatory w stylu Elementora, ale w mojej ocenie daje/da więcej możliwości, co docenią profesjonaliści.

Interfejs edytora Breakdance

Początkowo gdy go otworzyłem wydał mi się mocno toporny, ale gdy chwilę się nim pobawiłem okazało się, że całkiem szybko można aranżować content i praktycznie na wszystko ma się wpływ. Miłe zaskoczenie jak na wczesną alfę, którą akurat testowałem.

Widok interfejsu Breakdance. Z lewej bloki do wykorzystania na stronie, z prawej struktura strony (nawigator), a centralnie widok aranżowanej strony

W zasadzie jest wszystko co potrzebne do tego aby aranżować strony szybko i komfortowo. Krzywa uczenia się jeśli pracowałeś już wcześniej z builderami stron dla WordPressa nie będzie trudna do pokonania. W moim przypadku praca przebiegała bardzo płynnie i nie musiałem się długo zastanawiać gdzie znajdę opcje związane z wyglądem, położeniem i konfiguracją poszczególnych obiektów.

Kreator pełnego layoutu witryny

Do dyspozycji masz kreatora motywów FSE, gdzie stworzysz nagłówek, stopkę i szablony dla prezentowanych treści, np. przygotujesz własny szablon dla artykułów na blogu, własny szablon dla stron, produktów i nie tylko.

Lista domyślnie dostępnych rodzajów szablonów w Breakdance z przyciskiem do dodania własnych

Wszystko co tworzysz może być poźniej na stronie wyświetlanie w oparciu o ustawione przez ciebie reguły, np. na poniższym zrzucie widać element procesu tworzenia nagłówka. Określam precyzyjnie gdzie ten nagłówek ma być widoczny. Te ustawienia sprawią, że będzie on wyświetlany tylko na pojedynczych stronach artykułów (Wpisów), ale także tylko tych należących do konkretnej kategorii.

Widok formularza tworzenia nagłówka witryny z opcją tworzenia warunków lokalizacji jego użycia.

Do dyspozycji są także globalne bloki i kreator formularzy, a nawet popupy!

Są widoczne w menu wtyczki, ale gdy testowałem bardzo młodą wersję po kliknięciu mogłem jedynie zobaczyć komunikat o tym, że ta funkcjonalność pojawi się niebawem. Poniżej wygląd menu nowego buildera.

Menu wtyczki Breakdance

Ustawienia

Gdy zajrzałem do ustawień Breakdance, również zostałem mile zaskoczony mnogością opcji konfiguracyjnych. Jest wszystko z czego korzystam pracując z builderami podobnymi do Breakdance, a nawet nieco więcej.

 • Globalne style
 • Opcja pozwalająca na całkowite wyeliminowanie motywu (super sprawa)
 • Praca z WooCommerce
 • Zarządzanie dostępem do edytora poszczególnych ról użytkowników
 • Tryb konserwacji
 • Sporo wbudowanych opcji związanych z poprawą wydajności
Lista opcji związanych z optymalizacją wydajności - nie zmieściła się cała.
Nie zmieściły mi się wszystkie 😊
 • Integracje z reCAPTCHA, Discord, Slack, MailChimp, ConvertKit, MailerLite, GetResponse, Drip, ActiveCampaign, Google Maps, Facebook
 • Wstrzyknięcie własnego kodu do nagłówka lub stopki strony
 • Hurtowe korygowanie adresów URL
 • CSS Cache
 • i więcej

Moje wrażenia

Breakdance to świetnie zapowiadający się kreator stron dla WordPressa. Tak jak wspomniałem na starcie wydawał mi się toporny, i choć faktycznie trochę taki jest, to posiada ogromną ilość możliwości pracy ze stroną bez konieczności dotykania kodu 😄

Biorąc pod uwagę fakt, że na razie bawiłem się raptem pierwszą dostępną odsłoną tej wtyczki alfą 1 jestem pod dużym wrażeniem.

Widok Breakdance na liście wtyczek WordPress
NIE UŻYWAĆ NA STRONACH PRODUKCYJNYCH

Tak wczesna wersja, której nie powinno się używać na stronach produkcyjnych, nie rzuciła podczas mojej pracy żadnym błędem. Wszystko działa płynnie, bez opóźnień znanych chociażby z Elementora i niektórych innych podobnych narzędzi. Widać tu rękę doświadczonego zespołu programistów.

Dopieściłbym nieco Breakdance wizualnie i może poprawiłbym UX, ale sądzę, że to kwestia czasu, a może nie 😀

Ile kosztuje Breakdance

Czas testów wczesnej wersji dobiegł konca. Od 30 września 2022 roku masz do dyspozycji produkcyjną wersję Breakdance. Koszt na pierwszym etapie sprzedaży to 149 dolarów rocznie. Z czasem ma wzrosnąć do 349 dolarów rocznie, ale Ci co kupią licencję za 149 zachowają taką cenę także przy odnowieniach w kolejnych latach!

Za owe 149 dolarów masz dostęp do pełnej wersji buildera z możliwością instalacji na dowolnej ilości stron. Może to być dobry moment na zakup jeśli prowadzisz agencję i zechcesz wykorzystać akurat Breakdance zamiast wszędobylskiego Elementora 😀

Udało Ci się zapisać do Wooj
Świetnie! Przejdź teraz do kasy, aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich treści premium.
Błąd! Nie można się zarejestrować. Nieprawidłowy link.
Witamy ponownie! Udało Ci się zalogować.
Błąd! Nie można się zalogować. Proszę spróbować ponownie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Błąd! Transakcja Stripe nie powiodła się.
Sukces! Twoje dane rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Błąd! Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.